VI

12 - 13 PAŹDZIERNIKA 2023

WYDZIAŁ ARCHITEKTURY POLITECHNIKI BIAŁOSTOCKIEJ

LICZY SIĘ WNĘTRZE

AKADEMIA EDD

VI EDD to okazja do świętowania wyjątkowego jubileuszu XXV-lecia Kierunku Architektura Wnętrz, które to studia są realizowane na Wydziale Architektury Politechniki Białostockiej. To okazja do podsumowań, do prezentacji dorobku studentów i wykładowców oraz do budowy modeli współpracy między projektantami wnętrz a firmami zainteresowanymi  rozwojem wzorniczym i komercjalizacją swojej oferty.

Sprawdzona formuła  pięciu edycji East Design Days wzbogacona została w tym roku o innowacyjne interaktywne spotkania z wybitnymi projektantami wnętrz. Wystawy, pokazy i seminaria uzupełni cykl specjalistycznych warsztatów, które w formule Akademii East Design Days pozwolą osobom zainteresowanym projektowaniem wnętrz wzmocnić posiadane kompetencje i uzyskać certyfikat EDD.

VI EAST DESIGN DAYS

  • VI East Desing Days to unikatowe wydarzenie łączące dialog o przyszłości z rozmową o projektowaniu przedmiotów, wnętrz i architektury. W założeniach organizatorów, VI EDD jest istotnym komponentem upowszechniania wartości związanych z nowoczesnym wzornictwem i z kształceniem projektantów wnętrz. 


GOŚCIE VI East Design Days

VERONIKA ŽVIRBLE 
Vilnius College of Technology & Design

JAROSLAV DAVEIKO 
Vilnius College of Technology & Design

JAN WALENCIK
Fotograf przyrody

TOMASZ CZAJKOWSKI   
Designer, architekt wnętrz

  AGNIESZKA OLCZAK
  Designerka, firma Olczak Szkło

RENATA KRUK-KOZŁOWSKA
Architektka wnętrz

AGATA BOROWA
Artystka wizualna

ORGANIZATORZY

Wydział Architektury Politechniki Białostockiej
Politechnika Białostocka
Fundacja Resursa Podlaska
Elwira Horosz
Infinity Group
Konsul Honorowy Finlandii w Białymstoku
Fundacja Unitalent

PARTNER STRATEGICZNY

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego

PARTNERZY

BMW Auto Fus
Auto Fus MIni

PARTNER MEDIALNY

Magazyn Builder

KONTAKT

Wydział Architektury
Politechniki Białostockiej
ul. O. Sosnowskiego 11
15-893 Białystok

SZYBKA NAWIGACJA

GŁÓWNA

WYDARZENIE

ORGANIZATORZY

+85 746 99 00

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

prof. dr hab. Andrzej Bissenik

•    Urodzony w 1946 roku w Warszawie. 
•    Ukończył Wydział Architektury Wnętrz ASP w Warszawie. Zajmuje się architekturą wnętrz, wzornictwem, formami strukturalnymi, malarstwem. Wśród jego licznych dokonań są realizacje sprzętu medycznego, projekty i realizacje architektoniczne oraz wnętrz. 
•   Wieloletni pracownik Wydziału Architektury Wnętrz ASP w Warszawie, Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie. 
•    Na WA PB zatrudniony w latach 1998-2005, kierował Zakładem Architektury Wnętrz oraz Pracownią Podstaw Projektowania, współtworzył Kierunek Architektura Wnętrz. 
•    W 2017 odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

prof. dr hab. Bogumiła Jung

Absolwentka Liceum Plastycznego im. Piotra Potworowskiego w Poznaniu (1981). Studia odbyła w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu na Wydziale Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego, uzyskując dyplom w 1986 r. pod kierunkiem prof. Rajmunda Hałasa, którego została asystentką (w latach 1989–1996 r.) Od 1996 r. kieruje Pracownią Designu Inspirującego. W 2002 r. otrzymała tytuł profesora sztuk plastycznych.
Projektantka wzornictwa, o specjalności w zakresie szkła użytkowego, tworzy także prace unikatowe, wiążące szkło i inne materiały. Ma w dorobku realizacje również w zakresie architektury wnętrz i projektowania mebli.
  Obecnie jest profesorką w Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu i kierowniczką Pracowni Designu Inspirującego, w Katedrze Designu, na Wydziale Architektury i Wzornictwa. Pełniła funkcje: prodziekana (1996-2002 oraz 2007-208), dziekana Wydziału Architektury i Wzornictwa (2012-2016). W kadencji 2016–2020 pełniła funkcję prorektora UAP ds. współpracy zewnętrznej, ponownie wybrana na kadencję 2020–2024.

prof. dr hab. arch. Jerzy Bogusławski

Ab​solwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (1979). Profesor sztuki. W latach 1988–1991 wykładowca na Wydziale Architektury PW; od 1998 roku jest zatrudniony na Wydziale Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prorektor ds. inwestycji w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020. Członek Rady Programowej Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej oraz Rady Uczelni ASP w Warszawie. Praca projektanta w warszawskiej Pracowni Konserwacji Zabytków pozwoliła mu uzyskać uprawnienia budowlane i konserwatorskie. 
W 1984 roku z Piotrem Jankowskim stworzył jedną z pierwszych prywatnych autorskich pracowni w Polsce – Pracownię Architektoniczną Bogusławski & Jankowski sp. z o.o. W 1997 powstała Pracownia Architektoniczna Bogusławski i Partnerzy Sp. z o.o. Generalny projektant lub współautor 200 projektów, m.in. zespołów mieszkaniowych, budynków użyteczności publicznej i domów prywatnych, wiele z indywidualnie projektowanymi wnętrzami.  
Członek komisji dyplomowej w Ecole Nationale Supérieure d`Architectures de Paris la Villette U6 i Esam Design Ecole Supérieure des Artes Modernes w Paryżu. Członek Rady Programowej Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki i Rady Muzeum Narodowego w Warszawie.

prof. dr hab. Joanna Walendzik-Stefańska

Architekt, doktor habilitowany sztuki, absolwentka i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie,  profesor Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.  Projektantka architektury i wnętrz, mebli i witraży, działająca naukowo jako promotorka i recenzentka prac doktorskich, habilitacyjnych, autorka publikacji. Od roku 2017 prowadzi autorski program studiów podyplomowych Wydziału Architektury Wnętrz  ASP.
Projektowanie łączy z twórczością malarską i rysunkową. W twórczości artystki ważny nurt stanowią architektura i sztuka sakralna, oraz projekty wnętrzarskie i wystawiennicze w obiektach zabytkowych jak np. rewitalizacja  budynków Zespołu Pokamedulskiego na Wigrach i Wystawy Muzeum Kresów Rzeczypospolitej Obojga Narodów w Sejnach.

Ewa Przeździecka

Ewa Przeździecka jest fotografką dzikiej przyrody, która w poszukiwaniu kadrów zapuszcza się często w odległe zakątki świata, choć z równą chęcią fotografuje w rodzimej Polsce. To właśnie tutaj, w pewien wrześniowy mglisty świt, sfotografowała budzące się ze snu żurawie. Od tego czasu królestwo ptaków stało się głównym tematem jej zdjęć. 
Ostatnio coraz częściej fotografuje w Arktyce. To dla niej kraina subtelnych odcieni światła, oszczędna, zrównoważona, rozległa i spokojna. Ten z pozoru monotonny krajobraz urozmaica zmienność pogody oraz aktywność zwierząt, zwłaszcza ptaków, gdy latem wracają tam na swoje tereny lęgowe. 
Podkreśla, że w swojej twórczości opiera się na jasnych zasadach etycznych: fotografowanie dzikich zwierząt w ich naturalnym środowisku nie może wpływać na ich zachowanie, ani narażać na stres lub jakiekolwiek szkody. Zdjęcia Ewy Przeździeckiej znalazły się w finałach międzynarodowych konkursów fotograficznych, takich jak International Wildbird Photo Competition, Asferico International Nature Photography Competition czy Nature Photographer of the Year. W ubiegłym roku w Warszawie miała miejsce jej pierwsza indywidualna wystawa „Hornøya - królestwo morskich ptaków”. 
Galerie wybranych zdjęć dostępne są na autorskiej stronie internetowej www.ewaprzezdziecka.com  oraz na profilu instagram.com/ewa.przezdziecka

Kosma Masny


Kowal obrazu z wyjątkowym zamiłowaniem do formy ruchomej. 
Nagradzany i wyróżniany na takich wydarzeniach jak Polish Graphic Design i European Design Awards. 

Miłośnik absurdu i kreatywnego dysonansu. Jego twórczość charakteryzuje się fikuśnym rymem z posmakiem słonego karmelu. 
Kreatywność leży u podstaw jego tożsamości. 

Nie lubi stać w miejscu, zawsze pragnie tworzyć coś nowego. 

W chwilach relaksu, wspólnie z żoną i kotami oddaje się beztroskiej lewitacji.

mgr inż. arch., mgr sztuki Małgorzata Jodłowska

Prodziekan Wydziału Inżynieryjnego ds. Architektury Wnętrz Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie od 2021r.  Jako wykładowca - teoretyk  pracuje nad zagadnieniami związanymi z przekazem wizualnym i wpływem technik przetwarzania obrazu na rozwój architektury i jej postrzegania przez odbiorców. Od początku swojej kariery akademickiej łączy pracę wykładowcy (asystentka prof. M. Gutta, współprowadząca Pracownię Wnętrz i Architektury z dr Joanną Stefańską i Pracownię Projektowania Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie) oraz praktykę architekta-projektanta. 
Poza licznymi realizacjami min. kilkunastu domów jednorodzinnych i kilkudziesięciu projektów wnętrz mieszkalnych, projektów wnętrz biurowych i usługowych jej największe realizacje (wspólnie z arch. Wojciechem Godzińskim) to projekt i realizacja w latach 2006-8 zabudowy siedliskowejw Babiętach gm. Mrągowo i projekt adaptacji dworu z XIX w. w Strzałkowie k. Radomia oraz aranżacje wnętrz biur firmy SKANSKA w latach 2014-18 (dla której pracowała jako architekt w latach 2000-2006). 
Była dwukrotną stypendystką  IAESTE studiując na Politechnice Warszawskiej (w Tarragonie i Sewilli) oraz uzyskała stypendium TEMPUS w Akademie Industriële Vormgeving AIVE w Eindhoven w Holandii w czasie studiów na Wydziale Architektury Wnętrz na Akademii Sztuk Pięknych. 

Małgorzata Szczepańska

Redaktor Naczelna i Dyrektor Kreatywna ELLE Decoration. Absolwentka UMK, Wydział Sztuk Pięknych, ukończyła też Projektowanie Form Przemysłowych/dyplom z tkaniny artystycznej oraz Metodykę Plastyki. 
Artystka, stylistka, projektantka wnętrz od lat związana z rynkiem mediów. Na swoim koncie ma współprace z agencjami reklamowymi takimi jak Leo Burnett, czy czołowymi magazynami wnętrzarskimi m.in. Dom i Wnętrze, Dobre Wnętrze, Elle Decoration, M jak mieszkanie, Moje mieszkanie, dla których realizowała wiele sesji wnętrzarskich i reklamowych. 
Pomysłodawczyni i autorka albumu „Świat Wnętrz ELLE Decoration” w których prezentuje różnorodne stylistycznie wnętrza powstałe w ostatnich latach w Polsce. Jej wnętrzarskie motto to: „Dobry Design poprawia jakość życia, a w harmonijnym wnętrzu urządzonym zgodnie z naszymi potrzebami, żyje się po prostu lepiej” 
Jest autorką koncepcji magazynów Mój Piękny Dom, Inspiracje, Sielskie Życie. Ambasadorka festiwalu Kids Design Wrocław, wspierającego kreatywność najmłodszych, twórczyni konkursu Młodzi na Start, kurator wystaw designu i sztuki. 
Uczestniczka debat, paneli z zakresu projektowania i wzornictwa, ekspert w wielu prestiżowych konkursach branżowych w kraju i na świecie, autorka wywiadów z ludźmi sztuki i designu. Prywatnie zajmuje się malarstwem, kocha góry i Włochy.          

prof. dr hab. Michał Stefanowski

Kierownik Katedry Projektowania na Wydziale Wzornictwa ASP w Warszawie. 

Projektant produktów, małej architektury, opakowań, systemów informacji i komunikacji wizualnej. 

Obecnie w zespole projektowym INNO+NPD, z którym od wielu lat współpracuje firma KAN.

Leonarda Szwed-Strużyńska


Lena Szwed-Strużyńska jest doświadczoną marszandką i promotorką sztuki współczesnej, a także scenografem i dekoratorem wnętrz. 
Zorganizowała dotąd kilkadziesiąt wystaw w Polsce i zagranicą (m.in. w Londynie). Z jej wiedzy korzysta wiele firm i osób prywatnych – specjalizuje się bowiem również w zakresie dekoracji wnętrz dziełami sztuki. 
W latach 2012-2017 współtworzyła Warszawskie Targi Sztuki, obecnie organizuje Targi Sztuki Dostępnej. Jako właścicielka Galerii LEONARDA art gallery w Warszawie, reprezentuje wielu starannie wyselekcjonowanych artystów malarzy, rzeźbiarzy i grafików. Są wśród nich tak znane nazwiska jak Józef Wilkoń, Andrzej Mierzejewski, Andrzej Dudziński, Andrzej Cisowski, Antoni Fałat, Sylwester Ambroziak, Józek Nowak, Wojciech Cieśniewski i inni.

Dorota Decewicz-Błaut

Z wykształcenia lingwistka, zawodowo marketingowiec, z pasji wielbicielka oryginalnego stylu skandynawskiego i Finlandii. 
Wiele lat mieszkała w Finlandii, gdzie ukończyła studia lingwistyczne na Uniwersytecie w Helsinkach. 
Jest konsultantką biznesową. 
Od kilku lat rozwija swoją markę KODEMii z oryginalnymi i designerskimi produktami wyposażenia wnętrz z Finlandii. 

Pragnie przybliżyć nie tylko oryginalne fińskie wzornictwo, ale też wartości i styl życia Finów.

Paweł Furmańczyk

·     Paweł Furmańczyk- rzemieślnik z 40 letnim doświadczeniem. W pracowni p. Pawła powstają meble klasyczne do których wprowadza intarsje i rzeźbę na wysokim poziomie. 
Jest uczestnikiem największych targów meblowych w Polsce tj. Poznań, Nadarzyn oraz Wood Design Festival w Zgierzu jako wystawca.
  Meble p. Pawła są prezentowane przez firmę MSM Design p. Marii Sipińskiej - Małaszyńskiej w projekcie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu S.AA. w budowaniu rozpoznawalności polskich marek na rynkach zagranicznych. 
Pan Paweł prowadzi szkolenia specjalistyczne z intarsji i rzeźby w uczelniach i szkołach drzewnych. 
W powiecie radomsczańskim ,  w którym jest 800 podmiotów branży drzewnej jest uhonorowany przez Prezydenta Miasta Radomska w 2023 jako firma unikatowa.       
www.pawelfurmanczyk.pl 
e-mail: pracownia@pawelfurmanczyk

www.pawelfurmanczyk.pl 

Dorota Ignatowicz

 Absolwentka  Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, na kierunku wzornictwo przemysłowe  oraz Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej, na kierunku architektura wnętrz   
·        Od 2014 roku pracuje w firmie TOBO jako projektant mebli. Produkty przez nią zaprojektowane trzykrotnie znalazły się w finale konkursu Dobry Wzór organizowanego przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego w Warszawie. Na co dzień pracuje przy wdrożeniu mebli nie tylko firmy TOBO, ale także klientów zewnętrznych. Posiada ponad 9 - letnie doświadczenie przy wdrażaniu mebli do produkcji.  W firmie TOBO realizuje również  Prace Badawczo-Rozwojowe, czego wynikiem są między innymi meble Health to Office, z którymi wraz z Prezes firmy TOBO Bożeną Datczuk znalazła się w programie „Gen Innowacyjności” realizowanym przez TVP1   ·
        Zaprojektowane przez nią meble Gabinetowe SNABB były  finalistą XIV edycji konkursu Podlaska Marka, finalistą konkursu Dobry Wzór 2016 oraz otrzymały wyróżnienie w konkursie meble Plus – Produkt Roku 2015 ·
        Zaprojektowane przez nią biurko Pin  było finalistą konkursu Dobry Wzór 2017 ·
        Zaprojektowane przez nią meble pracownicze Health to Office były finalistą konkursu Dobry Wzór 2018